Archive for Clubs

Sale Sharks U16 DPP Player Assessment Information

Follow links for the latest information

Under 16 Cheshire County-DPP 2017

Under 16 Cheshire County-DPP 2017

Head Injury Assessment/Age Grade Codes/National Rugby Survey

Follow link for latest information

RFU Head Injury Assessment Age Grade Codes National Rugby Survey

 

Financial Annual General Meeting 2017

Untitled-1Cheshire RFU FAGM

This is advance notice that the FAGM will be held at Chester RFC on Thursday the 14th September 2017 at 6.30pm

CheshireRFUAFGMNotice2017

John Downham
Hon. Secretary
Cheshire RFU

Cheshire Competitions Update 2017

Cup Competition Results – Semi-Final

Caldy  21  v  3 Chester
Sandbach  34  v  31 Sale FC

The County Final is :- Caldy  v  Sandbach on the Easter Weekend 15th April 2017

Cheshire Plate semi-final results

Oxton Parkonians  27  v  34  Port Sunlight
Oldershaw            56  v  21  Helsby

Cheshire Vase Semi Final Results
Crewe & Nantwich 27  v  29 Birkenhead Pk.

Cheshire U16’s Team V Lancs 22nd January – New Brighton

THE SQUAD MEMBERS WHO HAVE BEEN SELECTED TO PLAY
AGAINST LANCASHIRE ON SUNDAY 22nd JANUARY
AT NEW BRIGHTON RUGBY CLUB MEET 12.30pm – K.O.2.00pm

Arrive at venue in tracksuits.  After the game all prayers are expected to wear No1’s (NO JEANS)

STARTING LINE UP – Click below

SQUAD MEMBERS SELECTED TO PLAY LANCS (2)

Cheshire 15 v Staffordshire 15th January 2017

Cheshire 15 group v Staffordshire at Longton R.F.C. (ST4 8GR) on Sunday Jan 15th

K.O. 2pm. Be at the ground for 1pm.

  • Boys must bring their white county shorts and socks – shirts will be provided.
  • Boys to wear polo shirts and tracksuits to the game. Collar and tie after the match.
  • Boys from St Ambrose and Sedbergh are being rested as they have both have an important NatWest match against each other.

 

15 Cameron Newton Sandbach School

14 Noah Cripps C.Hulme / Sale

13 Harry Benjamin St.Anselms / N.Brighton

12 Elliot Gourley M.G.S ./ A.K.(capt)

11 Max Kasteniemi Tarporley / Chester

10 Oliver Wynn B.Heber / Whitchurch

9 Sam Frank M.G.S. / Wilmslow

8 Ike McCormack Kings / Sandbach

7 Danny Haslett A.G.S. / Bowden

6 Cameron Mercer Wirral G.S. / Wirral

5 Cam. Ellam Lymm H.S. / Lymm

4 Oliver Casson C.Hulme /Wilmslow

3 Seb.Walker S.G.S. / Stockport

2 Will Barton B.Heber / Whitchurch

1 Joe Higgins Bridgewater / Warrington

16 Liam Conboy Weaverham / Sandbach

17 Thomas Greensmith C.Hulme / Wilmslow

18 Marcus Dailley   A.o Mersey / Sale

19 George McCann Birkenhead / Wirral

20 Ewan Hoskin B.Heber / Whitchurch

21 Ollie Leatherbarrow Kings / A.K                 23 Joe Flynn Fallibrome / Wilmslow

22 Oliver Quarby Lymm H.S. / Lymm             24 Adam Spence C.Grange