Cheshire U16 Rugby Squad. 2019

Many thanks to all those who attended the Assessment sessions.  To those that progressed to the DPP session and to the parents/chauffeurs that facilitated that attendance at both.  Many thanks also to Sale Sharks for their input into the process.

Due to the delay in announcing the Cheshire County U16 Squad it was felt that an update regarding the U16 Programme would be helpful.

SQUAD SESSIONS – 2019

DATE DAY VENUE PLAYING SURFACE TIMES
3rd January Thursday Chester RFC (CH3 7DB) 4G surface 6.00pm until 8.00pm
         
14th January Monday St Ambrose (WA15 0HE) 3G Surface 5.00pm until 7.00pm
         
28th January Monday St Ambrose (WA15 0HE) 3G Surface 5.00pm until 7.00pm

 

CHESHIRE U16’S FIXTURES – 2019

DATE DAY FIXTURE VENUE K.O. Meet
6th January Sunday Cheshire A & B

v

Yorkshire A & B

Burnage RFC (SK4 3AE) ‘B’ Team 12.30pm

 

‘A’ Team 2.00pm

Meet at the Ground
           
20th January Sunday Lancashire A&B

v

Cheshire A & B

Burnage RFC (SK4 3AE) ‘B’ Team 12.30pm

 

‘A’ Team 2.00pm

Meet at the Ground
           
3rd February Sunday Bristol A & B

v

Cheshire A & B

Stourbridge RFC (4G Pitch)

(DY7 6QZ)

‘B’ Team 1.00pm

 

‘A’ Team 2.30pm

The team will travel by coach
           
24th February Sunday Cheshire

V

Staffordshire

Crewe & Nantwich RFC

(CW5 7EP)

One Team Only

 

2.00pm K.O.

Meet at the Ground

Final details will be confirmed closer to the date.

PLEASE NOTE:- All players are expected to dress in No1’s after each game.  Jeans are not acceptable.

The County will supply the playing shirt and socks.  Squad members are requested to supply their own white shorts and any warm up kit that they require.  The full details of the County Official Supplier has not been finalised, the information will be passed on as soon as we have confirmation.

CHESHIRE RUGBY FOOTBALL UNION  UNDER 16’S SQUAD 2019

Louis Fletcher, Caldy GGS/Caldy RFC

James Blaydon, St. Anselm’s Coll’/B’head PK FC

Bradley Boyd, Stockport GS/Stockport RFC

Luca Del Rio, Cheadle Hume Sch’/Stockport RFC

Oscar Pinder, King’s School/Bowden RFC

Max Clarke, St. Ambrose Coll’/Heaton Moor RFC

Cianan Madeley, St. Ambrose Coll’/Bowden RFC

Jamie Gardiner, Woodchurch HS/Caldy RFC

Alex Campbell, Manchester GS/Warrington RFC

Isaac Hardisty,Birkenhead Sch’/Caldy RFC

Eden Welch, St. Ambrose Coll’/Knutsford RFC

Charles Norbury, Knutsford Ac’y/Knutford RFC

Michael Bygrave, Sandbach Sch’/Sandbach RFC

Noah Ellis, Manchester GS/Bowden RFC

Archie Stanway,St.Thomas More/Crewe & Nant’ RFC

Finlay Murphy Lymm HS/Lymm RFC

Aaron Briscall, Sandbach Sch’/Sandbach RFC

Angus Walker, Sandbach Sch’/Sandbach

Nathan Brooks, Knutsford Ac’y/Knutsford RFC

Iain Lewis Mercer, The Heath Comp’/Warington RFC

Cyrus Kerfoot, King’s Sch’/Wilmslow RFC

Owen McPherson, Harrytown RCHS/Stockport RFC

Liam Ashworth, Marple Hall HS/Bowden RFC

Seb Murphy, Manchester GS/Bowden RFC

Joe Garforth, St. Ambrose Coll’/Bowden RFC

Ryan Messam, Ruskin HS/Crewe & Nant’ RFC

Carl Droy, Fallibroome HS/Macclesfield RFC

Joe Ward, King’s Sch’/Macclesfield RFC

Marcus Blake, Knutsford Ac’y/ Knutsford RFC

Callum ONeal, St. Ambrose Coll’/Bowden RFC

Joe Craven, Cardinal Newman HS/Warrington RFC

Alex Davies, King’s Sch’/Macclesfield RFC

Thomas Manaton, Newcastle-Under-Lyme Ind’Sch’/Crewe & Nant’RFC

Finton Lynch, St. Anselm’s Coll’/B’head Pk FC

Charlie Hughes, Lymm HS/Warrington RFC

Harry Swayne, Castle Rushen HS/Nomads

Ben Simpson, Manchester GS/Lymm RFC

Oliver Barlow, Sedburgh Sch’/Sandbach RFC

Morgan Bagshaw, Maes Garmon Sch’/Chester RFC

Ben Kersch, King’s Sch’/Wilmslow RFC

Sam Wadsworth, Lymm HS/Lymm RFC

Joe Clarke, Sedburgh Sch’/Sandbach RFC

Will Uttley, Bridgewater HS/Warrington RFC

Archie Kellet, Bridgewater HS/Warrington RFC

Chester Bowden, Stockport Grammar School

Sam Croft, St. Anselm’s Coll’/Hoylake RFC

Will Robinson, Wirral GS/Wirral RFC

Sam Worthington, King’s Sch’/Stockport RFC

Haeden Johnson, Manchester GS/Wilmslow RFC

Tom Unsworth, Hazel Grove HS/Sockport RFC

Joe Taylor, Lymm HS/Lymm RFC

Ewan Holt, Marple Hall HS/Stockport RFC

James Stride, Knutsford Ac’y/Knutsford RFC

The following players are invited to the training session at Chester Rugby Club on 3rd Jan 2019.

Will Davies, King’s School, Macclesfield

Marcus Naidoo, Marple Hall HS/Macclesfield RFC

Joel Thomas, Sale Grammar School

Sam Brown, Wilmslow HS/Stockport RFC

IF YOU HAVE A MEDICAL CONDITION PLEASE ENSURE THAT THE U16’S MANAGER, BRENDAN BAILEY, HAS THE NECESSARY INFORMATION, (Mobile No. 07982-255-742).