Archive for Under 18

Initial Training Squad

Many thanks to all for a great days Rugby making selection very difficult.

The following players have been selected in the initial training squad, the players for the 1st fixture v Yorkshire next Sunday will be selected from this initial squad, we may however choose to add further players for the second and third fixtures.

Details for next weekend will follow in the next few days, very simply there will be a coach traveling up to the Northern Echo Arena (Darlington Mowden Park) for the game v Yorkshire which is the final game of the Durham Festival with a KO at 14:15.

There will be a run through on Friday evening from 19:00 at Chester RUFC, this will not be a contact session.

Please email me ASAP if you cannot attend the Friday session, or if you have any queries regarding Sunday at stevebate@mac.com

INITIAL TRAINING SQUAD

Forename Surname
Jacob Ainscough
Matthew Bate
Max Beadle
James Bebbington
Charlie Benjamin
Tom Clarke
Harry Craven
Sion Davenport
Martin Donnelly
Dominic Duggan
Matt Ellaby
Tom Fletcher
Jacob Gilroy
Sam Gregory
George Inman
Greg Jones
Robin Lowndes
Henry McKeever
Fyn Meredith
William Morrillo
Toby Moule
William Nicholson
Christos Nikou
Harry Oliver
Marcus Pyle
Luke Rink
Alfie Simpson
Cameron Smith
Rhys Spencer-Price
Ant Stratford
Lucas Titherington
Will Tyrer
Jack Wales
Tom Whittaker
Harry Wilkinson

 

As above more details to follow, see you on Friday.

Steve Bate
Cheshire U17/18 Group Manager
07810 648040

Cheshire U18 Trial Sunday 22nd October

The following Players are to attend a Trial/Training at Chester RUFC on Sunday 22nd October.  Players need to be ready to play from 10:00 so please meet in the changing rooms from 09:30 where you will be split into teams and provided with a numbered, coloured bib.
The trial will last from 10:00-12:00, following which there will be an initial selection at 13:30, selected players will be required to continue into the afternoon session and join the current U17 squad.  A further session will commence at 13:00 completing at 15:00.  Following the afternoon session a final Squad will be selected to progress through the Under 18 Programme for 2017.
A Physio will be present if any players have any niggles or require strapping.
The final Squad will be posted here on Monday 23rd.
Forename Surname School Club
Billy Alderson Anselmians
James Bebbington Sandbach HS Sandbach
Charlie Benjamin Wirral Met Caldy
Daniel Berg Weaverham HS Winnington
Ethan Binns Lymm HS Lymm
Alex Bishop Sandbach HS Sandbach
Daniel Carrol Wirral GS Wirral
Jack Christopher-Jones Calday Caldy
Tom Clarke Oldershaw HS B’head Pk
Joe Cooke St. Nicholas HS Winnington
Joe Corkish Castle Rushen Nomads
Tenniel Cowen Wilmslow Wilmslow
Matt Crawshaw Wilmslow Wilmslow
Sion Davenport King’s Macc’ Manchester
Sam Dickenson Lymm Lymm
Sam Dolling Cheadle Hulme School Heaton Moore
Martin Donnelly St Anselms Birkenhead Park
William Downes Wilmslow Wilmslow
Will Fosbrook King’s Macc’ Wilmslow
Alex Galloway Lymm H.S. Warrington
Jacob Gilroy St Anselms B’head Pk
Lewis Halliday Congleton HS Macclesfield
Harry Harding Fallibroome Macclesfield
Harvey Hemming Hartford HS Winnington
Joseph Horsfall Sale Grammar Sale FC
Sam Houghton Grange HS Winnington
Thomas Hughes Ambrose Bowdon
George Hyde Weaverham Winnington
George Inman Lymm HS Lymm
Alex Irwin St.Anselm’s B’head PK
Greg Jones Caldy Grammar Caldy
Luke Keegan St Ambrose
Law’ce Kehoe B’Head Sch Caldy
Oliver King Calday Caldy
Tom Lockwood Wirral GS Anselmians
Josh Lyne Calday Chester
Ben Manton M.G.S. No  R.U. Club
Harry Mather Cheadle Hulme School Wilmslow
Henry McKeever Kings Chester
James Molloy M.G.S. Wilmslow
Daniel Morgan St Anselms Birkenhead Park
William Morrillo Sir John Deanes Winnington Park
Joseph Morrow St.Mary’s Coll’ B’head PK
Toby Moule King’s Macc’ Macclesfield
William Nicholson Altrincham GS Bowden
Christos Nikou Altrincham Boys Lymm
Sam Oakes Brine Leas Sandbach
Harry Oliver Wilmslow HS Macclesfield
James Oliver Wilmslow HS Macclesfield
James Plested Sale Grammar Sale FC
Marcus Pyle Bramhall Stockport
Harry Ratcliffe Lymm HS Lymm
Ethan Simmons Calday B’head Pk
Alfie Simpson Lymm HS Lymm
Rhys Spencer-Price St.Th’ More HS Lymm
Jack Stride Lymm H.S. Warrington
Teddy Taylor B’Heber HS Whitchurch
Max Thompson St. Anselm’s Calday
Owen Travis Lymm
Nicholas Tumelty St Ambrose Sale FC
Harry Wheelton King’s Macc’ Macclesfield
Adam Whitehead Lymm H.S. Lymm

It would greatly help the organisation if you could confirm attendance to me by email.

Many thanks
 
Regards
Steve Bate
Cheshire U17/18 Group Manager
07810 648040
stevebate@mac.com

Cheshire U18 Trial 2017

The following players have been nominated to attend trials for the County U18 Programme in addition to the current Under 17 players:
Forename Surname School Club
Wilf Smith Abbey Gate Chester
Henry McKeever Kings Chester
Joseph Horsfall Sale Grammar Sale FC
James Plested Sale Grammar Sale FC
Billy Alderson Anselmians
Sam Dolling Cheadle Hulme School Heaton Moore
Harry Mather Cheadle Hulme School Wilmslow
Cameron Browne Grange Winnington Park
Owen Travis Lymm
Christos Nikou Altrincham Boys Lymm
Toby Matthew Abbey Gate Winnington Park
William Morrillo Sir John Deanes Winnington Park
Matt Crawshaw Wilmslow Wilmslow
Harry Oliver Wilmslow Macclesfield
William Downes Wilmslow Wilmslow
Nicholas Tumelty St Ambrose Sale FC
Luke Keegan St Ambrose
Charlie Benjamin Wirral Met Caldy
Greg Jones Caldy Grammar Caldy
Jack Porteous Lymm H.S.
Adam Whitehead Lymm H.S. Lymm
Alex Galloway Lymm H.S. Warrington
Jack Stride Lymm H.S. Warrington
Rhys Lilly Lymm H.S. Lymm
Daniel Morgan St Anselms Birkenhead Park
Martin Donnelly St Anselms Birkenhead Park
Thomas Hughes Ambrose Bowdon

The trial will be held on Sunday 22nd October, further details will follow over the next few days.

 
The County U18 games are as per below:
 
Sunday 29th October
Durham Festival at Darlington Mowden Park RUFC
 
10.45 Durham v Northumberland 
12.30 Lancashire v Cumbria 
14.15 Yorkshire v Cheshire
 
Sunday 3rd December
Yorkshire Festival venue TBC
 
10.45 Lancashire v Yorkshire 
12.30 Northumberland v Cheshire 
14.15 Durham v Cumbria
 
Sunday 17th December
Stand Alone Fixture at Sedgley Park RUFC
 
14.00 Lancashire v Cheshire
 
Unfortunately the RFU have severely restricted the amount of time we have to work with Players this season as part of the Structured Season, players identified will be required to attend a training session in the week before each of the fixtures.
 
As we are extremely limited with time can ALL nominees please advise of their sizes for any kit that is presented IF they are successful.
 
Can you please email stevebate@mac.com to
confirm your availability for the trial and each of the fixtures ASAP and also with the following information:
Chest size in inches
Waist size in inches
 
Email by 5th October please
 
Many thanks
Steve Bate
Cheshire U17/18 Group Manager
stevebate@mac.com
07810 648040

Invitation to nominate players for the 2017 Under 18 County Squad

Cheshire Rugby Football Union invites you to nominate players who you consider to be of County standard to trial for the U18’s. Please nominate sparingly, if players are not of the appropriate standard they are invariably disappointed in the outcome of the trials.

The players listed below are already a part of the U18 program and do not need to be nominated. Forms to returned to me no later than 14th July 2017 please.

Matthew Bate
Max Beadle
Alex Brooks
Harry Craven
Dominic Duggan
Matt Ellaby
Tom Fletcher
Calum Ford
Sam Gregory
Ollie Holmes
George Hughes
Theo Hulbert
Finlay Kelly
Robin Lowndes
George Manger
Louis Matthews
Harry Meir
Fyn Meredith
Tom Merrick
Jack Pritchard
Luke Rink
Owen Roberts
James Sherlock
Cameron Smith
Kieran Stubbs
Lucas Titherington
Will Tyrer
Jack Wales
Tom Whittaker
Harry Wilkinson
Connor Wordley

Details of the trial dates, venues and a complete list of nominees informing them which venue to attend will be posted on the Cheshire R.F.U. website, www.cheshirerfu.co.uk late in August.

Please note that players who turn up on the day, for whom no nomination form has been received by the due date, will not be allowed to trial.  If you nominate a player can you please advise them they have been nominated and it is their responsibility to check the website for details and updates.

All information regarding the outcome of the trials will be posted on the Cheshire R.F.U. website, clubs and schools will not be contacted directly about the arrangements.  The website will also give details of the dates and times of County training sessions as well as the programme of matches against other counties as soon as they become available.

Nomination Form 2017

Steve Bate
Cheshire U18 Group Manager
07810 648040
stevebate@mac.com

Selection for North U18 Trials

Guys following a superb U18 season and going 3 from 3 the following players have been selected for the U18 North Trials:

Josh Brookes
Rory Canham
Kieran Dunne
Alex Jones
Harry Lewis
Callum Morris
Tim Phillips
Simon Ridgway
George Spalding
Will Titherington
Thomas Travis
Greg Warren
Declan Yoxall

Alex Burrage (Subject to Fitness Test, Alex Please call me)

Thats 14 out of 47 or 30% of the triallists and is testimony to the way you played together as a team.

The players above must now email andrewrickard67@hotmail.com using their parent’s email address and copy me in. If your parents do not have an email address then it will have to be your own email address.

The email is to confirm acceptance of the invitation to the trial which is on Wednesday 28th December at Woodhouse Grove School. You must also commit to the whole process if selected to progress further.

After the trial 23 players will be selected for the North U18 squad which will include 6 front row. Players who are unsuccessful will receive feedback after the North trial.

Andy Rickard will be providing further information.

Please make sure that your parents check their emails regularly, last year there was a last minute change of trial location.

Well done!

Cheshire U18 v Cumbria U18 Sunday 6th November

Squad for the Game on Sunday v Cumbria to be played at Winnington Park RUFC:
Declan Yoxall
Simon Ridgway
Will Hirstwood
George Spalding
Tim Phillips
James Finucane
Harry Lewis
Josh Brookes
Alex Jones
Will Titherington
Tom Travis
Lucas Titherington
Rory John Canham
Mike Newsholme
Greg Warren
Liam James Eldridge
Alex Stewart
Harry Wilkinson
Owen Roberts
Sam Worthington
Callum Morris
Kieran Anderson
Henry Brownlow
Please meet up at 12:30 ready to warm up, if you need to see the Physio and/or get taped up the Physio will be there from 12:00.
Kick Off is at 14:00, dress code after the game is dark trousers white shirt and Club/School/County Tie for the post match meal. Those who have not had a tie will be presented with one after the meal.
Any issues please let me know ASAP.
Regards
Steve
07810 648040
stevebate@mac.com